top of page
Spanyolország_Félix J Palma_f_Pol Albarrán.jpg

FÉLIX J. PALMA

Spanyolország

Belső terek

Fordította: Imrei Andrea

Felolvas: Kránicz Richárd

2025. május 31.
Debreceni Református Kollégium udvara

Félix J. Palma (1968) legelső díját a Belső terek (Las interioridades) című novelláskötetével nyerte el, melyet hazájában még számos más elismerés követett a novella műfajának szentelt munkásságáért. A világirodalom színpadára Az idő térképe, Az ég térképe és az El mapa de caos (A káosz térképe) című viktoriánus trilógiával lépett fel, amely meghódította a sci-fi és történelmi thrillerek szerelmeseit. Oktatóként jelentette meg Escribir es de locos (Írni őrültség!) című, leendő íróknak szánt kézikönyvét. Palma jelenleg újságíróként és szerkesztőként dolgozik, irodalmi kritikákat ír és irodalmi műhelyeket vezet.

Belső terek
In: Huszadik századi spanyol novellák
(Noran Libro, 2011)
Sokféle szekrény létezik: levendula vagy rozmaring illatú, puha, kényelmes, szűk, tágas, rozoga, kacatokkal zsúfolt, titkokat rejtő. Sőt! Sokféle funkciója is lehet, hisz a világirodalom bebizonyította, hogy nem csak egy tárolásra alkalmas bútordarab: nyithat kaput egy új világra, Narniába vagy éppen jelentheti belső tereinket, saját életterünket. A szekrények remek ismerkedési helyek, barátságok születésének és társadalmi érintkezéseknek is színhelyéül szolgálhatnak. Bár bizonyos történések után lehet, hogy egy ágy alatt adekvátabbnak érezzük ezeket a várakozással töltött pillanatokat?

Imrei Andrea magyar-spanyol szakos tanár, irodalomterapeuta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem biblioterápia szakirányú képzésének szakmai vezetője. Modern latin-amerikai irodalomból doktorált az ELTÉ-n. Több mint húsz éve fordít spanyol nyelvű szépirodalmat, többek között Julio Cortázar, Juan Rulfo, Jorge Amado, Enrique Vila-Matas, Arturo Pérez Reverte, Juan Gabriel Vásquez, Francisco Ayala, Fernando Aramburu műveit. 


Félix J. Palmáról azt mondják, hogy irodalmi varázsló, aki képes illúzióval és rejtéllyel teli világokat teremteni. Saját bevallása szerint célja, hogy a „hétköznapi helyzetek szélsőségekig fokozásával, a fantasztikum vagy az abszurd eszközével kipukkassza, felőrölje a valóságot”.

Kutai Judit, a Cervantes Intézet munkatársa

instituto_cervantes.png

© Irodalom éjszakája 2025 Minden jog fenntartva.

A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják.

bottom of page